Tempo stycznia jest imponujące… powitanie Nowego Roku, Orszak Trzech króli… więc i my nie zwalniamy tempa… Zapraszamy na degustację naszego nowego, zimowego menu…

Tej zimy w naszej kuchni będzie przede wszystkim zdrowo, aromatycznie i pożywnie.  Wybieramy produkty, które świetnie wpływają na nasz organizm, kładziemy nacisk na aromatyczne zioła i  przyprawy oraz wydobywamy z warzyw to, co najlepsze, poddając je procesowi fermentacji. Szef Piotr Kwiatosz nie boi się wyzwań i  stawia na najnowsze kulinarne trendy! 

Indyjskie smaki i aromaty… Kuchnia Indyjska staje się coraz bardziej popularna, a zimą szczególnie budzi wyjątkowo ciepłe skojarzenia, bo jest bardzo aromatyczna, rozgrzewająca, pełna kolorów i smaków. Świetnie wpisuje się w silny trend świadomego i zdrowego odżywiania – przyprawy dla niej charakterystyczne, takie jak kurkuma, imbir, cynamon, chilli czy kolendra są chwalone za dobroczynny wpływ na nasz organizm…Szef Piotr w zimowym menu stawia właśnie na dobroczynną moc przypraw i ziół!

Wszystko się kisi… Kiszone ogórki i kapusta przez długie lata były w polskiej kuchni żelaznym, ale trochę siermiężnym dodatkiem. Jednak niedawno temu fermentacja w kuchni stała się bardzo modna. Kiszone produkty zostały uznane za tzw. superfood, czyli żywność, która ma w sobie mnóstwo ważnych dla nas składników odżywczych i witamin. Zaczęliśmy poddawać fermentacji wszystko, co się da, a więc nie tylko ogórki czy kapustę, ale także marchewkę, buraki, fasolkę szparagową, rzodkiewkę, kalafior, ale także owoce np. jabłka, gruszki i cytrynę… 

Wracamy do korzeni… I to dosłownie! Zimą chętnie sięgamy po warzywa korzeniowe. W tym roku bez wątpienia królują: czerwone buraki, seler, ziemniak, topinambur, który po latach nieobecności znów wraca na talerze już nie jako warzywo na czas kryzysu, ale przede wszystkim jako element wykwintnych dań. W smaku trochę przypomina słonecznik, karczochy czy ziemniaki. Liczba miłośników szparagów wciąż rośnie… Wiosną sięgaliśmy po ich białą i zieloną odmianę, a w sezonie zimowym zachwycamy się skorzonerą nazywaną właśnie zimowym szparagiem lub wężowym jadem. To brzydkie warzywo ma w sobie wiele składników odżywczych i wspaniale smakuje. 

Serdecznie zapraszamy,
Zespół Restauracji 16 Stołów